Turai Schossberger kastéyban forgtta Barbee
első videóklippjét az Ébressz fel! című dalához.
"A kastélyról
A háromemeletes, összetett alaprajzú épület mintájául a Loire-menti kastélyok szolgáltak. Belső elrendezésében olasz reneszánsz vonások tükröződnek. Az épület folyosói donga-és keresztboltozatosak, az előcsarnokot, a lépcsőházat és a virágházat egykor díszítőfestés borította, Scholtz Róbert munkája.
A főbejáraton belépve néhány lépcsőfok visz fel a magasföldszinti előcsarnokba, melyet négy dór oszlop tart. Ennek természetes megvilágítását fénycsapdákkal kiegészített üvegkupola biztosította. E köré szerveződtek a társasági élet helyiségei: szalon, ebédlő, kis szalon, biliárd- és könyvtárszoba. Az első emeleten a család szobái, a második szinten vendégszobák helyezkedtek el. Az alagsorban voltak a kiszolgálóhelyiségek (konyha, vasalószoba, mosókonyha, zöldségtárolók, kamrák stb.) és a személyzet szobái.
A kastély eredetileg 98 helységből állt, magában foglalta a kor technikai vívmányait, úgy, mint étellift, vízvezeték, központi fűtés- néhány szobába kandallót is építettek-, villanyáram; fürdőszoba és WC minden emelethez tartozott. A falak között harminc centis légréteg szolgált szigetelésül, a kandallókürtők pedig fűtés helyett a szellőzést biztosították."
"A családról
A Schossberger család sikertörténete Schossberger Lázár pályájával kezdődött. A Felvidékről Pestre települt kereskedő fiával, Schossberger Vilmos Simonnal együtt, gabonakereskedéssel, bankügyletekkel, a dohány- és cukoriparba való bekapcsolódással biztosította a család jövőjét. A Kiegyezés (1867) után már Pest leggazdagabb kereskedői közé tartozó a családnak az uralkodó, Ferenc József, magyar nemesi címet adományozott 1863-ban. 1890-ben bárói rangot kapott Vilmos Simon két fia, Schossberger Henrik és testvére, Zsigmond és gyermekei. 1907-től használták a Tornyai-Schossberger kettős nevet, és a bárói rang ettől kezdve Henrik családját is megillette.
A kastély építtető Schossberger Zsigmond 1826-ban született, majd Mayer von Gunthof Terézzel kötött házasságából négy gyermek élte meg a felnőttkort: Anna, Nándor, Jenny (Eugénia; Schossberger Jenny és Hevesy-Bischitz Lajos házasságából 3 lány és 3 fiú mellett megszületett a XX. század Nobel-díjas kémikusa, Hevesy György, aki a 72. alapelemet, a Hafniumot fedezte fel), valamint Viktor (1868-1938)." |